You are here:

Wiosna – koszmar alergika

Wiosna – koszmar alergika
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dla wielu z nas ulubiona, najpiękniejsza pora roku. Niestety, są i tacy, dla których wiosna to prawdziwa udręka. Mowa oczywiście o alergikach, którzy w tym czasie muszą zmagać się z przykrymi objawami uczulenia na pyłki.

To nieszczęsne pylenie

Alergia jest reakcją układu odpornościowego na działanie obcych substancji, zwanych alergenami. Wiosną, gdy przyroda zaczyna się budzić do życia, powietrze przesycone jest pyłkami, jak mennica narodowa złotem. Unoszone przez wiatr, powodują u alergików takie objawy, jak katar, zapalenie spojówek, ból głowy czy kichanie. Do tego dochodzą kłopoty z koncentracją i ogólne uczucie zmęczenia. Dlatego okres wiosenno-letni jest tak trudny dla wszystkich uczulonych.

Jak sobie poradzić z alergią?

Chcąc złagodzić przykre objawy alergii, należy niestety ograniczyć długie spacery w plenerze. Zwłaszcza w miejscach, gdzie wzmożone jest pylenie i kontakt z alergenem będzie silniejszy. Powinno się zatem zrezygnować z pikników na łące czy w lesie. Bądźmy ostrożni, jeśli chodzi o leki przeciwuczuleniowe. Są one ogólnodostępne i coraz bardziej popularne. Można je dziś dostać w każdej aptece. Pamiętajmy jednak, że dużo bezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem specjalistą i wykonać testy, które wskażą uczulający alergen. Łatwiej będzie wówczas rozpocząć właściwe leczenie.

Będąc alergikiem, nie trzeba wcale zamykać się wiosną w domu. Można się nią cieszyć reagując odpowiednio szybko i poddając się odpowiedniej terapii.

Podobne wpisy o medycynie:

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top